شش روش مطالعه

۱⃣ خواندن بدون نوشتن👇
این روش نادرست مطالعه است . برای رسیدن به اين هدف بايد از تمام حواس خود برای درک صحيح مطالب استفاده كرد. بايد با چشمان خود مطالب را خواند، بايد در زمان مورد نياز مطالب را بلند بلند ادا كرد و نكات مهم را يادداشت كرد تا هم با مطلب مورد مطالعه درگير شده و حضوری فعال و همه جانبه در يادگيری داشت و هم در هنگام مورد نياز، خصوصا قبل از امتحان، بتوان از روی نوشته ها مرور كرد و خيلی سريع مطالب مهم را مجددا به خاطر سپرد.

۲⃣خط كشيدن زير نكات مهم👇
اين روش شايد نسبت به روش قبلی بهتر باشد ولی روش كاملی برای مطالعه نيست چرا كه در اين روش ، بعضی افراد به جای آنكه تمركز و توجه بر روی يادگيری و درک مطالب داشته باشند ذهنشان معطوف به خط كشيدن روی نكات مهم می‌گردد. حداقل، روش صحيح خط كشيدن زير نكات مهم به اين صورت است كه ابتدا مطالب را بخوانید و مفهوم را كاملا درک كنید و سپس زير نكات مهم خط بكشید نه آنكه در كتاب دنبال نكات مهم بگردید تا زير آن خط بكشید.

۳⃣حاشيه نويسی👇
اين روش نسبت به دو روش قبلی بهتر است ولی باز هم روشی مناسب براي درک عميق مطالب و خواندن كتب درسی نيست ولی می‌تواند برای يادگيری مطالبی كه از اهميت چندانی برخوردار نيستند مورد استفاده قرار گيرد.

۴⃣ خلاصه نويسی👇
در اين روش، شما مطالب را می‌خوانيد و آنچه را درک كرده‌ايد بصورت خلاصه بر روی دفتری يادداشت می‌كنيد كه اين روش برای مطالعه مناسب است و از روش‌های قبلی بهتر می‌باشد چرا كه در اين روش، ابتدا مطالب را درک كرده، سپس آنها را يادداشت می‌كنيد اما باز هم بهترين روش برای خواندن نيست.

۵⃣ كليدبرداری👇
كليدبرداری روشی بسيار مناسب برای خواندن و نوشتن نكات مهم است. در اين روش، شما پس از درک مطلب، بصورت كليدی نكات مهم را يادداشت می‌كنيد و در واقع، كلمه كليدی، كوتاه‌ترين و راحت‌ترين و بهترين و پر معنی‌ترين كلمه‌ای است كه با ديدن آن، مفهوم جمله تداعی شده و به خاطر آورده می‌شود.

۶⃣خلاقيت و طرح شبكه‌ای مغز👇
اين روش بهترين شيوه برای يادگيری، خصوصا فراگيری مطالب درسی است. در اين روش، شما مطالب را می‌خوانيد؛ پس از درک حقيقی آنها نكات مهم را به زبان خودتان (و نه بصورت جملات كتابی) و بصورت كليدی يادداشت می‌كنيد و سپس كلمات كليدي را بر روي طرح شبكه‌ای مغز می‌نويسيد (در واقع نوشته‌های خود را به بهترين شكل ممكن سازماندهی می‌كنيد و نكات اصلی و فرعی را مشخص می‌كنيد) تا در دفعات بعد به جای دوباره خوانی كتاب، فقط به طرح شبكه‌ای توليد شده مراجعه كرده و با ديدن كلمات كليدی نوشته شده بر روی طرح شبكه‌ای مغز، آنها را خيلی سريع مرور كنيد. اين روش، درصد موفقيت تحصيلی را تا حدود بسيار زيادی افزايش می‌دهد و درس خواندن را بسيار آسان می‌كند و بازده مطالب را افزايش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *