بزرگترین عدد اول

جدیدترین عدد اول بزرگ جهان با داشتن بیش از یک میلیون رقم بیشتر از رکورد‌دار سابق، به پنجاهمین عدد اول کمیاب مرسن تبدیل شده‌است.
براساس گزارش گاردين،‌ اين عدد اول جديد با داشتن بيش از ۲۳ ميليون رقم به بزرگترين عدد اول در جهان رياضيات تبديل شده‌است. اين عدد كه به M77232917 مشهور است، با به توان ۷۷۲۳۲۹۱۷ رساندن عدد دو و كم كردن عدد يك به دست آمده‌است: حاصل اين محاسبه رشته‌اي از ۲۳ ميليون و ۲۴۹ هزار و ۴۲۵ رقم است كه تقريبا يك ميليون رقم بيشتر از ركورددار سابق بزرگترين عدد اول جهان دارد.
اين عدد به گروهي كمياب از اعداد مشهور به اعداد اول مرسن تعلق دارد. اعداد مرسن نيز مانند سياري از ديگر اعداد اول تنها بر خود و بر يك بخش پذيرند اما حاصل از ضرب كردن تعداد زيادي عدد دو در هم است و در نهايت يك از آن كم مي‌شود.
كشف عدد جديد در روزي مشهور به روز بوكس كه توسط برنامه اشتراكي به نام GIMPS با هدف استفاده از قدرت محاسباتي رايانه‌هاي داوطلب در سرتاسر جهان برگزار مي‌شود اعلام شده‌است. در روزهاي بعد از چهار رايانه با سخت‌افزارها و نرم‌افزارهاي مختلف براي تاييد اين كشف استفاده شد.
براي يافتن عدد جديد رايانه شخصي مهندس برق ۵۱ ساله اي ۶ روز پي در پي مورد استفاده قرار گرفت پس از تاييد درستي عدد جديد،‌ اين فرد اكنون مي‌تواند جايزه‌اي ۳۰۰۰ دلاري دريافت كند.
كاشف ركورد‌دار سابق بزرگترين عدد اول جهان استاد رياضي دانشگاه ميسوري، كورتيس كوپر بوده‌است كه در سال ۲۰۱۶ موفق به اين كشف رياضي شد. ولي كشف اخيرمنسوب به یک کارمند پست ٥١ساله در آمریکا است كه بزرگترین عدداول جهان را کشف کرده که شامل ۲۳ میلیون عدد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *