انگیزه

چند وقته  درس خوندنو شروع کردید؟ تا حالا چندین بار از خودتون پرسیدین  چرا درس میخونم؟! سوء تفاهم نشه شاید شما از اون افرادی باشین که با یه هدف مشخص درس خوندنو شروع کردین و انگیزه  لازمه رو هم برای قبولی دارین. این خیلی خوبه که شما این انگیزه لازمه رو دارین . ولی شاید بعضی از ما با اونکه انگیزه لازمه رو هم داریم ولی هنوز نتونستیم خوب درس بخونیم ویا با اینکه زیاد درس می خونیم خوب یاد نمیگیریم وزود درسا ازیادمون میره. البته صحبت من  در اینجا با هردو گروهه. یعنی هم اونایی که انگیزه دارن و هم اوتایی که ندارن میخوایم یه مقداری درباره انواع انگیزه و روش های ایجاد اون با هم صحبت کنیم.  همان گونه که می دونیم دودسته عوامل،رفتارانسان راشکل می دند،یک دسته ی کم وبیش دائمی  و دسته ِ دیگه، که موقتیه واهم اون  انگیزه است. انگیزه در تمام  زندگی  انسان به صورت  یک عنصرتعیین کننده وجهت دهنده نقش داره ودرنهایت در صحنه ی یادگیری وتربیت می تونه به عنوان یک عامل مهم  و زیر بنایی مطرح باشه. باید به این نکته توجه کنیم که  انگیزه ی درس خوندن مهمترین عامل یادگیریه. روشهای ایجاد انگیزه و رغبت  به درس، کلاس و مدرسه  به دو نوع دروني و بيروني قابل تقسيمه؛ انگيزه بيروني؛مثل پول، تائيد، محبت، احترام، نمره ،و دروني مثل  رضايت خاطر و احساس خوب از يادگيري.
و اون چیزی که   بيشتر موجب رفتار خود‌جوش مي‌شه انگيزه درونيه.در واقع باید سعی کنیم انگیزه ما یه انگیزه درونی باشه تا دوام لازمه رو تا پایان تحصیلاتمون داشته باشه. انگیزه های بیرونی در واقع به صورت سطحی تاثیرگذار هستن و هیچ نمیتونن تا آخر راه با ما باشن . اگر انگیزه ما یه انگیزه درونی باشه میتونه علاوه بر اینکه مارو به هدفمون برسونه، راه رو برای رسیدن  به هدف نیزآسون تر کنه . مطمئنا تا حالا براتون پیش اومده که درسی رو فقط برای نمره گرفتن خونده باشین، یا فقط برای اینکه رضایت پدرو مادرتونو جلب کنین. احتمالا نتیجه لازمه رو هم گرفتین .خوب بعد چند روز دیگه که به اون درس رجوع  میکنید بیشتر قسمت های اونو فراموش کردین، این به این خاطر اینه که انگیزه شما بیرونی و سطحیه.یکی از کارهای مهمی هرکدوم از ما برای شروع یا ادامه راه درس خوندن لازم داریم ایجاد یه انگیزه درونی تا بتونیم به هدف مورد نظر خودمون برسیم.باید سعی کنیم هرچه سریعتر انگیزه خودمونوبه یه انگیزه درونی تبدیل کنیم تا راه برامون اسون تر بشه.شاید مهم ترین عوامل برای رسیدن به این مطلب اطرافیان مخصوصا معلم  وپدرو مادر باشن ولی استفاده از توصیه های زیر میتونه شمارو به این مهم نزدیک تر کنه:

-سعي كنيم اولويت تجربه‌هامون براي خودمون  جالب باشه، احساس موفقيت اوليه اعتماد به نفس  رو افزايش مي‌دهه.
– با احترام گذاشتن به تفاوت‌هاي فردي خودمون ، هرگز خودمونو با دیگران  مقايسه نكنيم.
– به درس خوندن به عنوان یه کار سخت وطاقت فرسا نگاه نکنیم بلکه اونو یه کار راحت ولذت بخش در نظر بگیریم
– سعی کنیم مطالبی رو که بلدیم به دوستانمون یاید بدیم تا علاوه بر تکرار درسا برای خودمون اعتماد به نفس لازم رو بدست بیاریم.
– مطالب درسي را به ترتيب از ساده به دشوار مرور کنیم
– از رقابت ناسالم با هم کلاسیهامون بپرهیزیم
– در سرکلاس فقط شنونده نباشیم و به سوالات معلم پاسخ بدیم
– ميان درس كلاس و مسائل زندگي كه به وسيله همان درس قابل حل است، ارتباط برقرار كنيم.
– به وضعيت جسماني خودتوجه كرده و علل جسمي بي‌توجهي و كاهش انگيزه  را در خود بيابيم..
– به لحاظ اخلاقي و ايجاد انگيزه، هميشه خوش‌اخلاق و خوش‌رو باشيم.

میخای انگیزه داشته باشی بیا بیست بگیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *