آزمون ورودی مدارس سمپاد۹۹ برگزار شد/ ۳۵ درصد داوطلبان کارت ورود به جلسه را نگرفتند

 آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان برای پایه هفتم و تکمیل ظرفیت پایه دهم روز گذشته نهم مرداد و امروز دهم مرداد برگزار شد.

با توجه به شرایط کرونا در کشور، زمان برگزاری این آزمون با تغییراتی مواجه شد؛ مرکز سنجش استعدادهای درخشان در نهایت روز ۲۷ تیر۹۹ را به عنوان زمان برگزاری آزمون اعلام کرد اما شرایط کشور از نظر کرونا به‌گونه‌ای شد که ستاد مقابله با کرونا اجازه برگزاری آزمون را نداد و در نهایت مقرر شد که این آزمون نهم و دهم مرداد برگزار شود.

اما ۳۵ درصد دانش‌آموزان کارت ورود به جلسه را نگرفتند و تعدادی هم در به‌رغم گرفتن کارت ورود به جلسه، در محل آزمون شرکت نکردند.

فاطمه مهاجرانی رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان در این خصوص در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری ضمن تبریک عید سعید قربان، اظهار کرد: آزمون سمپاد روز گذشته برای آزمون پایه هفتم و امروز برای پایه دهم برگزار شد.

وی ادامه داد: ۳۵ درصد داوطلبانی که ثبت‌نام اولیه را انجام داده بودند، کارت ورود به جلسه را دریافت نکردند و تعدادی هم که البته درصد بالایی نبود و در هر استان متفاوت بود، غیبت داشتند؛ این افراد به دلیل شرایط کرونا و نگرانی‌هایی که خانواده‌ها داشتند در آزمون شرکت نکردند.

مهاجرانی افزود: آزمون ورودی پایه‌های هفتم و دهم مدارس سمپاد برگزار شد و آزمون خوبی هم برگزار شد و بر اساس دستورالعمل، پروتکل‌های بهداشتی نیز در زمان برگزاری آزمون رعایت شده است.

وی در خصوص نتیجه آزمون نیز گفت: فرایند تصحیح و اعلام نتیجه آزمون، طولانی است و تقسیم کاری در وزارتخانه داریم که اگر همه موارد به موقع انجام شود، امیدوار هستیم تا در شهریور نتایج اعلام شود زیرا با توجه به اینکه در ۱۵ شهریور آغاز سال تحصیلی است، دانش‌آموزان شرکت کننده تعیین تکلیف شوند.

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان تصریح کرد: ۲۱۳ هزار و ۸۸ دانش‌آموز در پایه هفتم و ۱۱۷ هزار و ۵۲۸ دانش‌آموز در پایه دهم در این آزمون ثبت‌نام کردند که همانطور که گفتم ۳۵ درصد کارت ورود به جلسه را دریافت نکردند.

وی در خصوص روند برگزاری آزمون گفت: وقتی می‌خواهیم یک آزمون ملی را در این شرایط سخت کرونا برگزار کنیم، نمی‌توانیم ادعا کنیم که صددرصد موضوعات، عین آن چیزی که باید باشد، هست و باید بپذیریم که درصدی خطا در هر سیستمی پیش آید اما ما کلیت موضوع را باید نگاه کنیم؛ در کلیت موضوع، آزمون خوبی برگزار شد و طبق انتظار بود.

 مهاجرانی افزود: در سنوات گذشته، هیچوقت ۲۱۳ هزار نفر ثبت‌نام ورودی نداشتیم و دلیلش این بود که چندین بار امکان ثبت‌نام وجود داشت ولی در هنگام اخذ کارت، کارت ورود به جلسه را نگرفتند؛ البته هزینه آزمون، زمان اخذ کارت دریافت می‌شد و هنگام ثبت‌نام اولیه رایگان بود؛ در مواردی هم به خاطر شرایط کرونا و نگرانی خانواده‌ها به رغم گرفتن کارت، در آزمون شرکت نکردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *